A dália termesztése
- Sandor Fehervari
- ápr. 2.
- 4 perc olvasás
Frissítve: ápr. 9.
Amikor elkezdtünk új virágok termesztése felé kacsingatni, a dália volt az, amire azt mondtam, hogy ezzel EGÉSZEN BIZTOSAN SOHA nem fogunk foglalkozni. Olyan törékenynek látszik, meg kell támasztani, vissza kell csípni, annyi baj van vele! – mondtuk mi. Azonban látva az óriási fajtaszortimentet és a nyári virágkötések lehetőségét, egy kicsit beleástuk magunkat a témába és láss csodát, már nem csak virágcsokrokat készítünk belőle, hanem szaporítóanyagot is árulunk. Reméljük az alábbiak elolvasásával Te is kedvet kapsz az ültetéshez, ha még nincs dáliád; ha pedig már van, akkor talán kapsz egy-két tippet a továbbiakra is.

A dáliák szaporítása két módon lehetséges: magról és rizómáról. A dália szereti a napfényt és a meleget, csak akkor ültesd ki a szaporítóanyagot, ha már BIZTOSAN nem várható fagy. Május közepén már nem lehet baj.
A dáliák számtalan (szó szerint!!!) színben és formában léteznek és létezhetnek, mert ha több dália fajta is virágzik a kertedben, akkor a rovaroknak köszönhetően az ott keletkezett virágok magjaiból már nem az adott (anya)tőnek megfelelő virágok, csak arra hasonlítóak fognak kihajtani, ha elülteted őket. Tehát akár saját fajtát is „nemesíthetsz”, ha a Neked tetsző új virágok rizómáját kiásod és a következő évben elülteted. Ugye milyen izgalmas?
Mindkét említett termesztési módszernek megvannak az előnyei és hátrányai, mi a HomokVirág Majorban mindkettőt alkalmazzuk.
Magról való termesztés
A magokat tavasszal kell elvetni, beltéren vagy üvegházban, majd a fagyveszély elmúltával a szabadba ültetni a kis palántákat. Magról vetett dáliák általában kisebb növények, és kevésbé ellenállóak a hideggel szemben, mert az első évben még nem fejlesztenek vastag rizómát. Természetesen a nemesítőházak vagy vetőmagforgalmazók által árusított magokból az a növény lesz, ami a csomagoláson szerepel, azonban ha a saját magodat veted el, akkor tényleg izgulhatsz tavasszal, hogy vajon milyen virágaid lesznek. A dália saját magról való nevelése elsősorban tehát azoknak ajánlott, akik szeretnek kísérletezni, mivel ahogy írtam, a magról nőtt növények virágai eltérhetnek a szülőnövényétől. A magról vetés előnye, hogy csak azon növények kerülnek ki a kertbe, ami tényleg kihajtott. Tavaly mi is nagyon sok kis palántát ültettünk, de mivel nagyon nagy meleg volt és nem tudtuk őket napi szinten babusgatni a kertben (mint ahogy ezt beltéren tettük), sajnos sokan nem élték meg a nyarat. A magról hajtott növények bizony sokkal érzékenyebbek, mint a rizómáról neveltek.
Rizómáról való termesztés
A rizómáról történő hajtatás a legelterjedtebb módszer, és szaporításnál is gyakran alkalmazzák mivel így a növény pontosan megőrzi az anyanövény tulajdonságait, és gyorsabban fejlődik.
Miért különleges a rizóma? A dália rizómája tulajdonképpen egy föld alatti módosult szár, amely tápanyagokat raktároz és biztosítja a növény újrahajtását minden évben. Ez teszi lehetővé, hogy a dáliák évről évre erőteljesen növekedjenek és virágozzanak.
Az ültetés ideje május közepe táján van, ekkor már biztosan nem számíthatsz fagyra, nálunk ez pont a tulipánszezon végére esik. A rizómák ültetési mélysége kb. 10-15 cm, de az átmérőnek minimum háromszorosával számolj. Jó eséllyel, ültetéskor a rizómákon már kis rügyszerű hajtások, azaz szemek lesznek láthatók. Ezek nézzenek felfelé, mikor a földbe helyezed őket. Az ültető gödrödbe rakj komposztot és egy kis marhatrágyát is, ha teheted. Meghálálja a tápanyagdús talajt. Mivel mi sorba ültettük őket, elég sűrűn, kb 30 cm-es tőtávval és 60 cm-es sortávval dolgoztunk, ezáltal alig lehetett bemenni a sorok közé, szóval idén mi is ritkább tőtávot fogunk alkalmazni. Hihetetlenül tudnak bokrosodni.
A dália nagyon jól tűri a meleget, sőt, kifejezetten szereti, jó, ha legalább naponta 6 órát éri a nap. A homokos talajunk miatt mi napi szinten öntözünk, és szerencsére vagy nem, mivel a víz egyszerűen elfolyik, biztosan nem rohadnak el a hagymás és gumós növényeink. Erre nagyon figyelj, kerüld a pangó vizet a dáliánál. Száraz időszakban hetente legalább kétszer feltétlenül öntözd meg, különösen a virágzási időszakban, ami július és október közötti időszakra esik
A dáliánál még két fontos dologra kell ügyelned. Az egyik a KARÓZÁS, a másik a VISSZACSÍPÉS. A karózás a magasabb fajtáknál elengedhetetlen. Hihetetlen az a mennyiségű zöldtömeg, amit egy-egy növény hozni tud. Ha szép egyenes szárú virágokat szeretnél, feltétlenül szúrj mellé egy karót és támogasd meg a növénykédet. Nálunk a soros ültetés miatt a támrendszert praktikusabb. A talajtól 30, 60 és 90 cm-re húzunk ki 3 jó erős madzagot a méterenként leszúrt fémkarókhoz erősítve.
A visszacsippentést akkor alkalmazd, ha bokros növényt szeretnél, jó sok virággal! De ki ne szeretne sok gyönyörű virágot? Igazán nem ördöngösség, gyorsan elvégezheted ezt a munkafázist. Amikor kb 15-35 cm magas, és 3-4 levélszinttel (egymással szemben lévő levélpárral) rendelkezik a növényed, akkor vágd vissza egy-két szintre. Ezek nem kőbevésett számok és persze fajtafüggő is, hogy mennyire intenzíven növekszik, mennyi szintet hoz, amikor kb. ekkora. És nem rontod el, ha nem vágod vissza, csak nem lesz annyi virágod. A levágott szár üreges lesz, ne ijedj meg, még az is lehet, hogy egészen vastag lesz. A visszacsípéssel arra ösztönzöd a növényedet, hogy több hajtást hozzon. Aztán meglátod, hogy amikor elkezded vágni róla a virágokat (természetesen szép hosszú szárral), akkor onnan megint több új hajtást hoz! Ez a kis időráfordítás igazán megéri!
Előhajtatás: ha már kihajtott növényeket szeretnél kiültetni, akkor egy cserépben is előhajtathatod a dáliát, nem kell hozzá sem fény, sem víz. Garázs vagy fészer is tökéletes, csak ne legyen hideg. Ennek az az előnye, hogy biztosan olyan rizóma kerül a földbe, ami kihajt. Alvó állapotukban a rizómákról nehéz megállapítani, hogy életképesek-e.
Ha szeretnéd teleltetni a dáliádat, a rizómát az első fagyok előtt ásd ki, mosd le, várd meg amíg megszárad, majd száraz, hűvös helyen tárold a következő tavaszig, nekünk a vermikulit nagyon bevált tárolóközeg gyanánt. A rizómák szétválasztása egy másik leírás lesz, mert ebben még mi sem vagyunk annyira profik. Mindenesetre nem mindenki szedi fel őket. Hagyhatod, hogy elfagyjon és következő évben egy új rizómát ültetsz, vagy ha a visszavágott tövek helyén a földet vastagon (kb. 40 cm) takarod mulccsal vagy szalmával, jó eséllyel át is telelnek.
Dália virágtípusok
A dáliák rendkívül változatosak, többféle virágtípust különböztetünk meg, ezek közül néhány:
• Egyszerű virágú: Nyitott középponttal és egy vagy több sziromsorral.
• Pompon: Apró, gömbölyű virágok, szorosan zárt szirmokkal.
• Kaktusz: Hosszú, keskeny, hegyes szirmokkal rendelkező virágok, amelyek látványosan kifelé ívelnek.
• Dekoratív: Nagy, telt virágok, amelyeket sűrűn elhelyezkedő szirmok alkotnak.
• Anemón vagy szellőrózsa: Dús középrésszel és külső sziromgyűrűvel rendelkező változatok.
• Vízi liliom típusú: Széles, lapos szirmokkal rendelkező virágok, amelyek hasonlítanak a tavirózsákhoz.
A dáliák szaporítása és gondozása viszonylag egyszerű, és megfelelő ápolással egész nyáron és ősszel gyönyörű virágokkal ajándékoznak meg. Vágj bele Te is és vásárolj még ma! Ha szállításkor letörne egy-egy kis hajtás a rizómádról, ne ijedj meg, másikat fog hozni. Ez csak azt jelenti, hogy biztosan életképes a gumó, amit kaptál.
Comments